26. April 2024.

PAHITA/POLOVECKI LOGOR

U susret Svetskom danu igre koji se tradicionalno obeležava 29. aprila u celom svetu, u Teatru Vuk 28. aprila 2024. s početkom u 20.00 časova, premijerno će biti izveden balet Pahita /Polovecki logor u koreografiji Prof. Aleksandra Ilića i Milice Bezmarević a u izvođenju studenata Instituta za umetničku igru i polaznika Baleta Mladih.

 

 

Pahita


Balet Pahita na muziku Ludviga Minkusa do sada je naša publika imala priliku da vidi samo prilikom gostovanja velikih baletskih ansambala iz inostranstva, pa sve do premijere u Narodnom pozorištu u Beogradu 1999. godine. Zato su važni određeni podaci o ovom ostvarenju, koje je imalo svoju praizvedbu 1846. godine u Parizu.

Kompozitor Ludvig Minkus (1827–1917), rođen u Beču, bio je zvanični imperatorski kompozitor u Carskoj Rusiji. Od 1861. godine je kao dirigent angažovan u Bolјšom teatru u Moskvi, a od 1872. godine postaje baletski kompozitor u Carskom pozorištu u Sankt Peterburgu. Nikada nije dostigao slavu Čajkovskog ili Prokofjeva, ali njegova dela su solidna, a njegovi baleti imaju veoma skladnu formu.

Koreograf  Minkusovog baleta Pahita je Marijus Petipa (1827 –1910), rođen u Marselјu. Jedan je od najznačajnijih utemelјivača ruske baletske akademske  umetnosti. Stvarao je dugi niz godina u Carskom teatru u Sankt Peterburgu. Premijera baleta Pahita je bila 1846. godine u Parizu, a do današnjih dana  izvodi se samo njegov drugi čin, dok je prvi prepušten zaboravu. Radnja je zasnovana na lјubavnoj priči za vreme francusko-španskog rata u kojoj se francuski oficir zalјublјuje u lepu Ciganku. Ispostavlјa se, međutim, da ona pripada plemstvu, da je ustvari baronesa i tada ništa ne stoji na putu njihovoj sreći. Drugi čin je raskošna svečanost povodom njihove svadbe na kojoj se odvija igrački divertisman nadahnut popularnim španskim narodnim igrama, polјskim mazurkama i ruskim folklornim plesovima. Ovo je prilika da se varijacije, dueti i skupne igre postave ne samo kao formalni sled klasičnih baletskih numera bez ikakve teatarske forme, već da se posebna pažnja posveti koreografskoj strukturi ovog baleta. Poštujući originalnu postavku Petipa, sačuvanu u Lenjingradskom arhivu, koreografi Aleksandar Ilić i Milica Bezmarević Pahitu smatraju jednim od najmodernijih baleta sa akademskom tehnikom.

 

 

Polovecki logor


Polovecke igre su jedan od najpoznatijih delova opere Knez Igor. Premijera Knez Igora bila je 23.10.1890. godine u Marinskom teatru. Koreograf je bio Lav Ivanov.1909. godine trupa Djagilјeva je takođe izvela Polovecki logor u koreografiji M. Fokina koji nije imao nikakve sličnosti sa koreografijom iz Marinskog teatra. U ovom delu, balet igra izuzetno značajnu ulogu. Izvedba Poloveckih igara odvija se u poloveckom logoru, gde se prelamaju odnosi između ruskih zaroblјenika i Polovaca.

Polovecke igre i polovecki marš iz ove opere se izvode i kao koncertna svita. Delo ima izuzetne muzičke momente, bogate i raskošne melodije, naročito u vezi sa muzičkom sferom Polovaca.

Ova scena prelazi iz momenata radosti i veselјa devojaka u poloveckom logoru do momenta kada dolaze ruski zaroblјenici, među kojima su i knez Igor i knežević Vladimir. U ovom kontekstu, balet predstavlјa ne samo umetnički izraz radosti, već i moćan deo priče koji prenosi bogatstvo Polovecke kulture.

Kako je naglašeno, ova scena prelazi u traženje mira i saveza između Polovaca i ruskih zaroblјenika, što je interesovanje koje se preko baleta prekazuje u ovoj operi. Balet u ovom kontekstu služi da prikaže različite aspekte odnosa između karaktera, kultura i političkih snaga unutar opere, doprinoseći bogatstvu i dubini predstavlјenog sveta.

 

Praksa najvećih svetskih teatara je da se upravo ove dve jednočinke izvode zajedno u okviru jedne večeri.

 

 

Koreografiju preneli:


„Pahita“ Doc. Milica Bezmarević
„Polovecki logor“ Prof. Aleksandar Ilić


Asistent koreografa Doc. Mila Stijak,

Muzički saradnik Prof. Ana Spremić

 

Spisak učesnika:


Jovica Begojev, Prvak baleta Narodnog pozorišta
Nikola Korać, Alumnista Instituta za umetničku igru

Studenti Instituta za umetničku igru:
Feodora Grujić
Milana Matiser
Tijana Drndarević
Jelena Đokić
Anastasija Nikčević
Anastasija Vujnović
Anja Stojankić
Kristina Lazović
Rajan Koh Jik Heng

 

Polaznici Kompanije Balet mladih
Sonja Bošković
Anja Milenković
Katarina Petronijević
Maša Travica
Lana Prodanović
Ana Teslić
Irena Stanojević
Andrijana Marin
Zara Purić
Ema Kiz
Sanja Dragić
Tamara Mićović
Tea Čolić
Ana Vučković
Dunja Jovanović
Mina Rončević
Laura Borojević
Manja Marković
Filip Stanić
Milica Radić

 

 

This site is registered on wpml.org as a development site.